Začátečnický program do posilovny pro ženy

Tento program je určený především ženám bez předchozích zkušeností (nebo s krátkodobou zkušeností) se silovým tréninkem.

Jednotlivé tréninky se skládají vždy z rozehřátí, cviků na kloubní mobilitu, silové části a závěrečného protažení. Cílem je za tři měsíce vybudovat silnější střed, zpevnit rovnoměrně celé tělo a udržovat velké klouby a páteř pohyblivou. Cviky jsou zvoleny tak, aby byly technicky zvládnutelné i pro úplného začátečníka. Náročnost se postupně zvyšuje váhami, volbou cviků, nebo počtem opakování. Právě díky obměně cviků Vás bude plán po celou dobu bavit a rozvíjet.

Plán obsahuje cviky s vlastní váhou, cviky s činkami i na strojích. Pokud bude daný cvik (nebo celý trénink) moc náročný, zůstanete u předchozí varianty a k pokročilejší přejdete, až se na to budete cítit. Technika by měla být vždy na prvním místě. Ke každému cviku budete mít k dispozici velmi podrobný videotutoriál, ze kterého snadno pochopíte jeho provedení. Nejdůležitější body najdete navíc popsané v textové části.

Plán, který obsahuje vždy 2 tréninky týdně, se Vám bude zobrazovat postupně po jednotlivých měsících. Tabulky s tréninky a popisy jednotlivých cviků si můžete stáhnout ve formátu PDF a případně dle potřeby vytisknout. Videa s tutoriály Vám zůstanou k dispozici půl roku od zakoupení programu.

Nezapomeňte mrknout na ukázkové tréninky pod objednávkovým formulářem.

Cena: 1690 Kč
Náročnost: začátečník
Délka trvání: 3 měsíce
Počet tréninků týdně: 2

Objednávka balíčku

Zakoupení balíčku

Proč zakoupit online program právě ode mě? U silového cvičení si zakládám na prvotřídní technice. Jen tak člověk může ze svého tréninku vytěžit maximum a předejít bolístkám, v horším případě zraněním vzniklým nesprávným cvičením. Ke každému cviku je zpracován opravdu podrobný video tutoriál, ze kterého pochopíte nejen techniku, ale i chyby, kterým je lepší předejít. Každé video doprovází vždy textová část, která vám nejdůležitější body provedení a nejčastější chyby připomene, zároveň se z ní dozvíte, pro které partie je cvik určený. Tréninkové plány jsou sestaveny tak, aby vás nezačaly nudit (alespoň v to doufám 🙂) a aby vaše tělo a mysl zaznamenávaly neustálý progres. Pokud Vám cokoliv nebude jasné, můžete se na mě kdykoliv obrátit.

Ukázkový trénink

Trénink 14

  Název cviku Váha Počet sérií x opakování
Pohybovky Střídání pasivního a aktivního visu 3x5
Core, břicho Prkno na předloktí 4x30 vteřin
Natahování ruky a nohy s válečkem 4x6 každá strana
Dolní polovina těla Archer dřepy 3x10 každá noha
Goblet dřep 6 kg 4x14
Unožování na boku (ex) 3x20 každá noha
Horní polovina těla Stahování horní kladky vestoje 10-12,5 kg 4x14
Dipy s dopomocí 50-60% tělesné váhy 4x10
Rozpažky na zadní ramena vleže na lavičce 1-1,5 kg 3x16

Pohybovky - Střídání pasivního a aktivního visu

Účel cviku: Stabilizace lopatek, posílení svalů pod lopatkami, rozvoj mobility ramen, rozehřátí ramen

Popis cviku: Zavěsíme se na hrazdu na šířku našich ramen palcovým úchopem. Úplně uvolníme ramena, povolíme břicho. S výdechem zatáhneme ramena od uší, aniž bychom pokrčili lokty.

Nejčastější chyby: Pokrčení loktů při pohybu ramen dolů

Počet sérií - opakování: 3x5

Core, břicho - Prkno na předloktí

Účel cviku: Posílení středu těla, posílení povrchového břišního svalstva, zapojení paží a ramen, stabilizace lopatek, napřímení páteře

Popis cviku: Nohy necháme na šířku kyčlí, kdy nám kotníky nepadají ven, ani dovnitř. Pánev držíme v neutrálním postavení, spodní žebra vtažená k páteři. Ramena stahujeme od uší a předloktím se snažíme pomyslně odtlačit od podlahy, aby lopatky seděly co nejlépe na hrudním koši (ale zároveň nekulatíme záda). Lokty máme pod rameny, předloktím se opíráme tak, abychom mohli mít v kontaktu se zemí i dlaně s roztaženými prsty. Hlavu nezapomínáme držet v prodloužení páteře.

Nejčastější chyby: Nepřirozeně prohnutá bedra, secvaknuté lopatky, ramena u uší, „propadlá“ hlava

Počet sérií - opakování: 4x30 vteřin

Core, břicho - Natahování ruky a nohy s válečkem

Účel cviku: Posílení středu těla, posílení povrchového břišního svalstva, napřímení páteře, zapojení kyčelních flexorů

Popis cviku: Lehneme si na záda s pokrčenými koleny na šířku kyčlí. Pánev nastavíme do neutrálního postavení buďto odtlačením od chodidel, nebo přitlačením kosti křížové do podložky. Abychom docílili přirozené bederní lordózy, je dále třeba tlačit směrem do podložky i spodní žebra. Ramena držíme od uší, bradu zastrčenou. Nohy zvedneme nahoru tak, aby stehna svírala pravý úhel s tělem i lýtky. Na jedné straně mačkáme dlaní a kolenem váleček (roller), na druhé vždy s nádechem natáhneme ruku i nohu co nejblíž k zemi, aniž bychom ztratili výchozí držení těla. To znamená, že nohu pokládáme pouze tak nízko, kam nám břicho dovolí (nechceme začít prohýbat záda). Lze odcvičit i bez válečku (tlačíme proti sobě dlaň a koleno).

Nejčastější chyby: Nepřirozené prohnutí beder při pohybu nohy dolů, malý nebo žádný tlak do válečku, hlava v záklonu

Počet sérií - opakování: 4x6 každá strana

Dolní polovina těla - Archer dřepy

Účel cviku: Rozvoj mobility kyčlí, rozvoj mobility kotníků, protažení vnitřní strany stehen, posílení spodní části těla s důrazem na hýždě a vnitřní stranu stehen

Popis cviku: Zaujmeme široký postoj. Čím širší postoj máme, tím víc je třeba vytáčet špičky do stran. Srovnáme zbytek těla a s nádechem si dřepneme k jedné noze, aniž bychom odlepili patu od země. Koleno by mělo mířit tam kam špička, což můžeme podpořit loktem, který pomáhá koleno tlačit ven. Druhá noha je napnutá v koleni se špičkou namířenou ke stropu. Snažíme se držet rovná záda a lýtko natažené nohy protlačit k zemi. S výdechem jdeme zpět nahoru, kde zatneme hýždě, srovnáme celé tělo a s nádechem jdeme znovu dolů (na tu samou, nebo na opačnou stranu). Jdeme vždycky pouze do takové úrovně, kde jsme schopni ještě udržet patu pokrčené nohy na zemi.

Nejčastější chyby: Odlepená pata od země u pokrčené nohy, koleno pokrčené nohy vpadlé dovnitř (jiný směr než špička), mírné pokrčení v koleni u natažené nohy, kulatá záda

Počet sérií - opakování: 3x10 každá noha

Dolní polovina těla - Goblet dřep

Účel cviku: Posílení celé dolní poloviny těla, posílení středu těla, zapojení svalů pod lopatkami

Popis cviku: Zvolíme postoj o trochu širší, než jsou naše kyčle se špičkami mírně vytočenými ven. Váhu na chodidlech rozkládáme mezi tři opěrné body – kloub pod palcem, malíkovou hranu a patu. Pro lepší stabilitu můžeme zkoušet roztáhnout prsty na nohou. Mírný tlak do vnějších kotníků by měl zajistit aktivní klenbu a zároveň správný směr kolen při pohybu dolů. Kolena musí jít VŽDY tam kam špičky. Abychom docílili přirozené bederní lordózy, nastavíme pánev pomocí kosti křížové do neutrálního postavení a spodní žebra se snažíme držet v postavení výdechovém. Střed musí být aktivní, abychom se s váhou nezakláněli dozadu. Ramena tlačíme od uší a hlavu máme v prodloužení páteře, celou páteř tedy udržujeme co možná nejvíc napřímenou. Kettlebell, nebo jednoručku držíme před naším hrudníkem. Pokud je váha nízká, jdeme s nádechem dolů, aniž bychom „ztratili“ výchozí držení těla, zároveň dbáme na to, aby nám kolena nepadala dovnitř. S výdechem se vracíme zpět nahoru, kde zatneme hýždě a dopneme kolena. Zadkem jdeme pouze do takové hloubky, kde jsme schopni ještě udržet rovná záda. Pokud je váha velká a provádíme pouze pár opakování, můžeme se vždy nahoře nadechnout, provést dřep a pak teprve vydechnout. Tento způsob dýchání doporučuji pouze pokročilým sportovcům.

Nejčastější chyby: Záklon se závažím v horní pozici, odlepování pat v dolní pozici dřepu, spadlé kotníky dovnitř (spadlá klenba), spadlá kolena dovnitř, moc velký rozsah pohybu za cenu kulatých spodních zad v dolní pozici dřepu, kulatá záda při pohybu dolů

Váha: 6 kg

Počet sérií - opakování: 4x14

Dolní polovina těla - Unožování na boku (ex)

Účel cviku: Posílení bočních hýždí, zapojení středu těla

Popis cviku: Lehneme si na bok a natáhneme nohy. Celé tělo napřímíme a pokud máme možnost, podložíme hlavu např. měkkým míčkem tak, aby zůstala v prodloužení páteře. Ramena držíme od uší, spodní žebra v takzvaném výdechovém postavení a pánev v postavení neutrálním. Celé tělo můžeme trochu naklonit zpevněné dopředu. Pokud udržíme správné napřímení páteře, měl by zůstat prostor mezi naším pasem a podložkou. Přizvedneme horní nohu a mírně vytočíme patu ke stropu. Z této pozice s výdechem zvedneme horní nohu co možná nejvýš, aniž by se pánev přiblížila k žebrům (pánev a páteř by při tomto cviku měly zůstat nehybné). S nádechem vracíme zpět. Horní rukou můžeme kontrolovat, zda pánev zůstává při pohybu nohou statická. Pro ztížení cviku lze použít expander navlečený na kotníky

Nejčastější chyby: Propadlý pas (žádný prostor mezi pasem a podložkou), nepřirozené prohnutí beder, špatné odizolování práce hýždí (přiblížení pánve k žebrům při pohybu nohy nahoru)

Počet sérií - opakování: 3x20 každá noha

Horní polovina těla - Stahování horní kladky vestoje

Účel cviku: Posílení svalů pod lopatkami, posílení tricepsů, zapojení zadní části ramen

Popis cviku: Postavíme se na šířku kyčlí zhruba do poloviny prostoru mezi kladkami. Jako nástavec použijeme nejdelší tyč se zahnutými konci, úchop zvolíme nadhmatový (palcový) zhruba o 10 centimetrů širší, než je naše šíře ramen. Srovnáme celé tělo. Aktivního středu docílíme pánví v neutrálním postavení a spodními žebry v postavení výdechovém. Lehce pokrčíme kolena a s rovnými zády se přes kyčle mírně předkloníme. Ramena tlačíme od uší a hlava je v prodloužení páteře. S výdechem a nataženými lokty stáhneme kladku dolů, aniž bychom ztratili výchozí držení těla a lokty pokrčili. Hřbet ruky by po celou dobu pohybu měl zůstat v prodloužení předloktí (osa by nám neměla zalomit zápěstí). S nádechem kontrolovaně vracíme zpět.

Nejčastější chyby: Nepřirozeně prohnutá bedra, kulatá záda, ramena u uší, pokrčení loktů při pohybu kladky dolů, zápěstí zalomená osou

Váha: 10-12,5 kg

Počet sérií - opakování: 4x14

Horní polovina těla - Dipy s dopomocí

Účel cviku: Posílení prsních svalů, posílení přední části ramen, posílení tricepsů

Popis cviku: Tento stroj funguje opačně než většina posilovacích strojů. Čím nastavíme větší zátěž, tím je cvik snazší. Klekneme si zhruba do poloviny lavičky a chytneme se madel před rozšířením do stran. Hřbet ruky bychom se měli snažit mít co nejvíc v jedné rovině s předloktím, aby vznikal co nejmenší stres na zápěstí. Kolena necháme popojet nahoru tak, abychom byli s rovnými zády v mírném předklonu. Střed držíme aktivní a ramena tlačíme od uší dolů (pomyslně se odtlačujeme od madel). S nádechem provedeme dip do takové hloubky, kde jsme ještě schopni kontrolovat pozici ramen. S výdechem vytlačíme tělo zpět nahoru.

Nejčastější chyby: Ramena u uší, tělo úplně kolmo k zemi a neaktivní střed (prohnutá bedra, tělo jde moc nízko za cenu ztráty stabilní pozice ramen

Váha: 50-60% tělesné váhy

Počet sérií - opakování: 4x10

Horní polovina těla - Rozpažky na zadní ramena vleže na lavičce

Účel cviku: Posílení zadní strany ramen, zapojení svalů pod lopatkami, zapojení svalů mezi lopatkami, zapojení tricepsů

Popis cviku: Opěrku lavičky zasekneme o třetí zarážku. Lehneme si na břicho, zatímco se zapíráme o natažené nohy. Střed je aktivní díky pánvi v neutrálním postavení a spodním žebrům v postavení výdechovém. Ramena stahujeme od uší a hlava je v prodloužení páteře. V rukou s lehce pokrčenými lokty držíme jednoručky tak, že klouby koukají směrem na sebe. S výdechem rozpažíme zhruba na úroveň ramen, aniž by se změnila poloha lokte (neměl by se pokrčit, ani dopnout), zároveň by ramena neměla vyjet k uším. Lopatky by se neměly přiblížit moc k sobě. S nádechem pouštíme činky kontrolovaně zpět dolů na šíři ramen.

Nejčastější chyby: Při rozpažení dojde k pokrčení, nebo dopnutí loktů, při rozpažení vyjedou ramena k uším

Váha: 1-1,5 kg

Počet sérií - opakování: 3x16

Trénink 15

  Název cviku Váha Počet sérií x opakování
Pohybovky Kolébka do dřepu (a rovnou do stoje) 10x
Core Kočka s koleny nad zemí (zvedání ruky a nohy křížem) 4x30 vteřin
Core, břicho Přítahy kolen k hrudníku na hrazdě 3-4x10
Core, boční zadek Natažená horní noha v bočním poloprkně 3x30 vteřin každá strana
Dolní polovina těla Výpady dozadu 2-3 kg 4x14 každá noha
Hipthrusty se zátěží 8-15 kg 4x14
Přítahy pat pod zadek na míči 4x12
Horní polovina těla Kliky o vyvýšenou překážku 4x14
Pullover 4-5 kg 4x14
Tlaky na ramena jednoručně s neutrálním úchopem 3 kg 3x16 každá ruka

Pohybovky - Kolébka do dřepu (a rovnou do stoje)

Účel cviku: Rozvoj mobility kotníků, rozvoj mobility kyčlí, rozvoj mobility páteře, rozvoj koordinace

Popis cviku: Vleže na zádech přitáhneme kolena k hrudníku a co nejvíc zakulatíme páteř, s výdechem se zhoupneme a v jeden moment namíříme kolena od sebe do stran a paty přitáhneme co nejvíc pod zadek. Po zhoupnutí bychom se měli dostat do pozice hlubokého dřepu, kde dbáme na to, aby byla chodidla celou plochou na zemi, kolena ve směru špiček a páteř co možná nejvíc napřímená. K tomu nám pomůže tlak lokty do vnitřní strany kolen. S nádechem se vracíme stejnou cestou zpět na záda. Pohyb můžeme vést až do stoje.

Nejčastější chyby: Nedokonale kulatá záda a „pád“ na oblast beder, paty daleko od těla (pohyb se pak nepovede), malé a pomalé zhoupnutí

Počet sérií - opakování: 10x

Core - Kočka s koleny nad zemí (zvedání ruky a nohy křížem)

Účel cviku: Posílení středu těla, zapojení povrchového břišního svalstva, zapojení paží a ramen, stabilizace lopatek, napřímení páteře

Popis cviku: Zaujmeme pozici kočky, zápěstí udržujeme pod rameny, kolena pod kyčlemi. Prsty na rukou máme roztažené s prostředníčkem směřujícím rovně dopředu. Loketní jamky koukají na sebe. Ramena stahujeme od uší a dlaněmi se snažíme pomyslně odtlačit od podlahy, aby lopatky seděly co nejlépe na hrudním koši (ale zároveň nekulatíme záda). Hlava je v prodloužení páteře. Abychom docílili přirozené bederní lordózy, držíme spodní žebra ve výdechovém postavení a pánev v neutrální pozici. O prsty na nohou se aktivně opíráme. V této pozici nadzvedneme kolena těsně nad zem, aniž bychom ztratili výchozí držení těla. Pro ztížení cviku můžeme vždy s výdechem odlepit křížovou ruku a koleno od země. Tělo by se nám nemělo vychýlit do strany.

Nejčastější chyby: Ramena u uší, ztráta pozice lopatek, nepřirozeně prohnutá bedra, kolena vysoko nad zemí (zadek vysoko), spadlé kotníky ven, nebo dovnitř

Počet sérií - opakování: 4x30 vteřin

Core, břicho - Přítahy kolen k hrudníku na hrazdě

Účel cviku: Posílení přímého břišního svalu, zapojení středu těla, posílení kyčelních flexorů

Popis cviku: Zavěsíme se na hrazdu nadhmatovým úchopem na šířku ramen. Ramena necháme uvolněná, ruce jsou v loktech natažené. Nohy držíme u sebe. Pánev ve visu podsadíme, tělo se tak zpevní a nemělo by se houpat. S výdechem přitáhneme kolena co možná nejblíže k hrudníku. S nádechem nohy natáhneme zpět, břicho však nadále držíme zpevněné.

Nejčastější chyby: Tělo je na hrazdě nezpevněné, při přítahu kolen dojde k mírnému pokrčení v loktech, přitažení kolen pouze do výše břicha (zapojí se tak z velké části jen kyčelní flexory)

Počet sérií - opakování: 3-4x10

Core, boční zadek - Natažená horní noha v bočním poloprkně

Účel cviku: Posílení středu těla, posílení šikmých břišních svalů, posílení bočních hýždí, zapojení paží a ramen

Popis cviku: Zaujmeme pozici bočního poloprkna. Nataženou horní nohu nadzvedneme tak, aniž bychom ztratili výchozí držení těla (pouze pomocí hýždí, nikoliv zádových svalů). Zároveň kyčle zůstávají celou dobu nad sebou. Patu horní nohy můžeme lehce povytočit ke stropu.

Nejčastější chyby: Celá váha na lokti (poznáme podle velikosti důlku v podložce), propadlé rameno a lopatka, horní nohu drží spodní záda (bederní část páteře je nepřirozeně prohnutá), kyčle nejsou nad sebou (horní bok padá dozadu)

Počet sérií - opakování: 3x30 vteřin každá strana

Dolní polovina těla - Výpady dozadu

Účel cviku: Posílení dolní poloviny těla s důrazem na hýždě a přední čast stehen (kvadricepsy)

Popis cviku: Nejprve zaujmeme postoj s chodidly na šířku kyčlí, ve kterém srovnáme celé tělo. Poté odkročíme s nádechem jednou nohou dozadu a koleno přiblížíme těsně k zemi. Odkročíme zhruba tak daleko, aby obě naše nohy svíraly mezi stehnem a lýtkem přibližně pravý úhel. Špička přední nohy míří rovně dopředu, zároveň tlačíme do vnějšího kotníku tak, aby chodidlo bylo v kontaktu se zemí všemi třemi opěrnými body (kloub pod palcem, malíková hrana, pata). Koleno by mělo mířit tam kam špička a zároveň se pohybovat na úrovni mezi kotníkem a špičkou. Nemělo by se dostat přes špičku přední nohy. Kotník zadní nohy by neměl padat ven, ani dovnitř. Pánev máme v neutrálním postavení. Ramena stahujeme od uší, hlavu držíme v prodloužení páteře. S výdechem vracíme stejnou cestou nohu zpět. Váha leží po celou dobu cviku z větší části na přední noze a kyčle by měly být stále ve stejné rovině.

Nejčastější chyby: Příliš krátký, nebo dlouhý krok dozadu, koleno přední nohy před špičkou, koleno přední nohy vpadlé dovnitř, zborcený zadní kotník, nepřirozeně prohnutá bedra v dolní pozici výpadu

Váha: 2-3 kg

Počet sérií - opakování: 4x14 každá noha

Dolní polovina těla - Hipthrusty se zátěží

Účel cviku: Posílení hýždí, zapojení přední i zadní části stehen, zapojení středu těla

Popis cviku: Pokud používáme jako externí zátěž osu, připravíme si ji tak, abychom měli nohy na středu. Posadíme se úplně k lavičce, osu na sebe nahrneme a pomocí loktů se vyhoupneme nahoru. O lavičku se opíráme pod našimi lopatkami, zadek držíme těsně nad zemí. Chodidla namířená špičkami dopředu by měla být od lavičky v takové vzdálenosti, aby když protlačíme pánev nahoru, byla lýtka vůči stehnům v pravém úhlu. Je důležité pánev po celou dobu cviku udržovat v neutrálním postavení a spodní žebra v postavení výdechovém, protože potřebujeme páteř držet v maximálním možném napřímení a aktivní střed. Rukama jistíme externí zátěž, lokty se o lavičku neopírají. S výdechem protlačíme pánev přes kyčle a hýždě nahoru. Dbáme na to, abychom udrželi výchozí držení těla a nezvyšovali rozsah pohybu bedry. S nádechem tou samou cestou vracíme pánev zpět těsně k zemi.

Nejčastější chyby: Zvyšování rozsahu pohybu prohnutím v bedrech (snaha dostat pánev výš přes most v zádech), povolení středu při pohybu zpět dolů (opět vznikne most v bedrech), špičky chodidel namířené ven, nebo dovnitř, kolena spadlá dovnitř

Váha: 8-15 kg

Počet sérií - opakování: 4x14

Dolní polovina těla - Přítahy pat pod zadek na míči

Účel cviku: Posílení zadních stehen (hamstringů), posílení hýždí, zapojení středu těla

Popis cviku: Lehneme si na záda. Chodidla opřeme patami na šířku kyčlí o vrchol gymnastického míče. Špičky míří rovně ke stropu. Pánev držíme v neutrálním postavení, spodní žebra v postavení výdechovém, ramena od uší a bradu zastrčenou. Ruce jsou kousek od těla dlaněmi ke stropu. Pánev zvedneme nahoru, aniž bychom ztratili výchozí držení těla. S výdechem přitáhneme nohy na míči pod zadek, s nádechem natáhneme zpět.

Nejčastější chyby: Špičky chodidel míří do stran, nepřirozeně prohnutá bedra, ruce dlaněmi dolů (dopomoc rukama)

Počet sérií - opakování: 4x12

Horní polovina těla - Kliky o vyvýšenou překážku

Účel cviku: Posílení prsních svalů, přední části ramen, tricepsů, zapojení středu těla, klik o vyvýšenou překážku slouží jako nácvik pro klasický klik

Popis cviku: Zaujmeme pozici vysokého prkna. Nohy necháme na šířku kyčlí, kdy nám kotníky nepadají ven, ani dovnitř. Pánev držíme v neutrálním postavení, spodní žebra vtažená k páteři, ramena tlačíme od uší a hlídáme si, aby naše hlava byla stále v prodloužení páteře. Ruce máme trochu dál od sebe, než je šířka našich ramen. Prostředníčky míří rovně dopředu, prsty jsou roztažené a aktivní. Pokud klikujeme o lavičku (nebo jinou vyvýšenou překážku), platí ta samá pravidla, pouze máme opřené ruce o překážku, nikoliv na zemi. Toho, aby lopatky držely v co nejlepším postavení na hrudníku, docílíme tak, že se budeme ve všech fázích pohybu mírně odtlačovat od země (lavičky), nekulatíme záda, pouze chceme „přilepit“ lopatky na hrudní koš. S nádechem přiblížíme hrudník k zemi (lavičce), aniž bychom ztratili výchozí postavení těla, s výdechem se odtlačujeme zpět.

Nejčastější chyby: Nepřirozeně prohnutá bedra, „secvaknutí“ lopatek při pohybu dolů, ramena u uší, „propadlá“ hlava, prsty na rukou vtočené dovnitř

Počet sérií - opakování: 4x14

Horní polovina těla - Pullover

Účel cviku: Posílení svalů pod lopatkami, posílení zadní části ramen, posílení tricepsů, posílení středu těla

Popis cviku: Lehneme si na lavičku tak, abychom měli podepřenou hlavu, kříž a v ideálním případě nohy opřené nahoře o lavičku. Pánev máme v neutrálním postavení, spodní žebra v postavení výdechovém, ramena od uší a bradu zastrčenou. Činku držíme nad hrudníkem v rukou s lehce pokrčenými lokty. Z našeho pohledu ukazováčky a palce tvoří pomyslný diamant. Pokud se prsty v úchopu překrývají, v následující sérii úchop vystřídáme. S nádechem pokládáme činku za hlavu, aniž bychom pokrčili, nebo dopnuli lokty a ztratili výchozí držení těla (neměla by se nám prohnout bedra). Pokud máte hypermobilní ramena, je třeba hlídat rozsah pohybu. Pohyb dolů by měl být kontrolovaný, proto volíme přiměřenou váhu. S výdechem vracíme činku zpět nad hrudník. Pokud si cvik chceme udělat náročnější, zvedneme nohy nahoru do pozice diamantu.

Nejčastější chyby: Moc pokrčené, nebo propnuté lokty ve výchozí pozici, prohnutí beder při pohybu činky dolů, pokrčení, nebo dopnutí loktů při pohybu činky dolů

Váha: 4-5 kg

Počet sérií - opakování: 4x14

Horní polovina těla - Tlaky na ramena jednoručně s neutrálním úchopem

Účel cviku: Posílení ramen, zapojení tricepsů

Popis cviku: Postavíme se na šířku našich chodidel, špičky míří rovně dopředu. Páteř je maximálně napřímená, střed máme aktivní. Činku držíme v jedné ruce na úrovni ramene tak, že kotouč míří rovně dopředu, stejně jako náš loket. Zátěž by nám neměla zalamovat zápěstí. S výdechem provedeme tlak činkou nahoru do našeho maximálního rozsahu, aniž by se loket vytočil do strany. S nádechem ruku stejnou cestou stahujeme zpět. Rozsah bychom neměli dohánět prohnutím se ve spodních zádech.

Nejčastější chyby: Špatný postoj, nepřirozeně prohnutá bedra již ve výchozím postoji, prohnutí se v bedrech při provádění tlaku, loket při tlaku vytočený do strany, zalomené zápěstí

Váha: 3 kg

Počet sérií - opakování: 3x16 každá ruka